Parafia sadlinki

Parafia rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Sadlinkach

Ogłoszenia parafialne na 8 niedzielę okresu zwykłego, rok C                  27.02.2022r

 

1. Apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski,
stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i
haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności
niepodległego państwa.

Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze
wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej
bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.

W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w
każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w
intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji.

Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych  i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.

Królowej Pokoju zawierzam losy Ukrainy i Polski, zapewniając wszystkich o mojej duchowej bliskości i modlitwie.

Abp Stanisław Gądecki, Warszawa, 24 lutego 2022r.

2. Komunikat Biskupa Elbląskiego: zbiórka ofiar na pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść z pomocą materialną naszym Siostrom i Braciom z Ukrainy doświadczonym tragedią wojny. Dlatego proszę, aby w najbliższą niedzielę oraz w Środę Popielcową, po Mszach św. zorganizować zbiórkę ofiar do puszek. Ofiary zostaną przekazane na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy poprzez Caritas diecezji elbląskiej.

Bp Jacek Jezierski, biskup elbląski, Elbląg, 25 lutego 2022

3. Odpowiadając na apel papieża Franciszka i naszych biskupów trwamy na modlitwie za Ukrainę, dlatego zapraszam również na wspólny różaniec w poniedziałek i wtorek, czwartek oraz w sobotę o godz. 16.30, a w Środę Popielcową po Mszy św. o godz. 10.00 do Mszy św. o godz. 16.00 będzie wystawiony Najświętszy Sakrament do prywatnej adoracji o ustanie wojny, ale chcemy też wspomóc materialnie przybywających do Polski uchodźców wojennych, dlatego od dzisiaj do Środy Popielcowej można składać ofiary do skrzyneczki w kruchcie kościoła z napisem: Pomoc dla Ukrainy, lub wpłacać na konto parafii z dopiskiem Ukraina. Bóg zapłać za okazaną dobroć i wsparcie naszych Sióstr i Braci z Ukrainy.

4. Dziękuje serdecznie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę, dziękuję za ofiarę na świece, dziękuję za kwiaty, w tym tygodniu zapraszam p. Patrycję Kamińską, Elżbietę Kamińską, Marię Kamińską.

5. Zakończyłem wizytę duszpasterską w naszej parafii. Dziękuje serdecznie za ofiary z racji kolędy, w tym roku kolęda nie mogła się odbyć w sposób tradycyjny, a tylko na wyraźne zaproszenia, a osoby, które z różnych przyczyn, zawsze przyjmowały kolędę, a tym roku ze względu na stan zagrożenia, tego nie uczyniły składały ofiary w zakrystii lub na plebanii, lub wpłacając na konto, w sumie było tych rodzin do dnia dzisiejszego 20. Za wszelką życzliwość i zrozumienie serdeczne Bóg zapłać.

6. Dziękuje tym wszystkim osobom, które rozumiejąc potrzebę utrzymania parafii pomimo że nie uczestniczyły fizycznie we Mszy św. w minione niedzielę, złożyły ofiarę na utrzymanie parafii wpłacając na konto parafialne lub przynosząc na plebanię, za ofiary Bóg zapłać.

7. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszam uczniów klas ósmych szkół podstawowych na kolejne spotkanie przygotowujące do przyjęcia sakramentu Bierzmowania, zapraszam.

8. We wtorek – 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy są nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę.

9. Tegoroczny karnawał dobiega końca. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczenia i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

10. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pozostałych także zachęcamy do włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Nasz post oraz modlitwę ofiarujmy w intencji pokoju i zakończenia wojny na Ukrainie.

11. Msza św. w  Środę Popielcową zostanie odprawiona o godz. 10.00, 16.00 dla dzieci i o 18.00. Nowenna do MBNP po Mszy św. o godz. 10.00 z wystawieniem najświętszego Sakramentu do godz. 16.00, zapraszam do adoracji w intencji pokoju na Ukrainie.

12. W piątek wspominamy św. Kazimierza królewicza (w Wilnie słynne „Kaziuki”).

13. W tym tygodniu obchodzimy pierwszy piątek miesiąca. W godz. rannych będę odwiedzał chorych, okazja do spowiedzi od godz. 16.00.

14. W piątek o godz. 16.30 nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a następnie Msza św. o godz. 17.00.

15. Ofiary zbierane na tacę w piątki Wielkiego Postu są przeznaczone na kwiaty do grobu pańskiego.

16. W I sobotę miesiąca, oddając cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny wspólny różaniec o godz. 16.30, następnie Msza św. i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny o godz. 17.00

17. Za tydzień I niedziela miesiąca, zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy św. o godz. 9.30, i wystawienie Najświętszego sakramentu na wszystkich Mszach św., zapraszam.

18. Zachęcam i zapraszam do śpiewania w niedzielę Gorzkich Żali po Mszy św. o godz. 9.30.

19. Również od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu zapraszam wszystkich, którzy chcieliby odbyć kurs przedmałżeński na cotygodniowe spotkania w każdą niedzielę o godz. 16.00, zapraszam.

20. W sobotę 5 marca przypada 28 rocznica święceń biskupich ks. bp. Jacka Jezierskiego. Najdostojniejszego Jubilata otoczmy naszą życzliwością i modlitwą.

21. Związek małżeński zamierzają zawrzeć następujące osoby:

Zapowiedź III:
Dominik Lewandowski, kawaler, zam. Wracławek, Trójcy Przenajświętszej, Trumiejki
Martyna Mentel, panna, zam. Olszanica, loco

Ktokolwiek wie o przeszkodach do zawarcia małżeństwa pomiędzy narzeczonymi proszony jest o kontakt z księdzem proboszczem.

22. W minionym okresie trwała inwentaryzacja miejsc wolnych na cmentarzu parafialnym w Sadlinkach. Z racji pogrzebu jednego z małżonków zwyczajowo było zostawione jedno miejsce wolne, ale po upływie 20 lat od pogrzebu współmałżonka nową osobę często grzebano na osobie wcześniej zmarłej. Stworzyło to wiele miejsc wolnych, a formalnie nie przypisanych do danej rodziny, dlatego proszę o składanie deklaracji dysponenta grobu raz deklaracji rezerwy grobu, jeśli chcemy zachować wolne miejsce dla danej rodziny.

23. Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych.

24. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej, a szczególnie „Gościa Niedzielnego” w cenie 8zł. Dziś w Gościu m.in. o  sensie praktyk wielkopostnych, o przesłaniu Matki Bożej z Guadelupe i najnowszym filmie na ten temat, o lekarzu Edmundzie Wojtyle – bracie Karola Wojtyły, a także o polskich siostrach zakonnych i księżach pracujących na Ukrainie. Zachęcamy do lektury!

25. Przypominamy o konieczności zachowywania przepisów sanitarnych w kościele: dezynfekcji rąk oraz używania maseczek.

26. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia.

27. Na zakończenie Mszy, po błogosławieństwie śpiewamy dziś suplikacje „Święty Boże…” w intencji pokoju na Ukrainie, o ustanie wojny, zwycięstwo dobra i sprawiedliwości.