Parafialna Ekstremalna Droga Krzyżowa

Trwają zapisy na parafialną ekstremalną Drogę Krzyżową w Sadlinkach. Jako, że jest to pierwsza taka inicjatywa, dlatego musimy dopiero wypracować własny model przebiegu najlepszej trasy. Nowa forma duchowości, która zdobywa coraz większą popularność jest nowym wyzwaniem, ale i też próbą zmierzenia się z własną słabością. Nie wystarcza dla wielu z nas żyć normalnie, musimy żyć ekstremalnie. Dlatego zapraszam osoby chętne do podjęcia duchowego wysiłku i zmierzenia się z własnym ciałem. Czasem wyjścia niech będzie Wielki Wtorek, zaczynając Mszą św. o godz. 21.00 w kościele parafialnym, aby następnie w ciszy rozważając poszczególne stację Drogi Krzyżowej przejść odcinek drogi dla siebie właściwej. W propozycjach pojawiły się różne trasy, można iść samotnie, ale też jako grupa, ważne, aby nie rozmawiać i mieć przy sobie symbol męki Chrystusa - krzyż, zapraszam serdecznie.

Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniem w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami.

Ekstremalna Droga Krzyżowa ma charakter indywidualny, podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły.

Uczestnictwo w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorąc w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.

Zapoznaj się z proponowanymi poniżej trasami i oceń, czy jesteś w stanie przejść jedną z nich.   Decydując się na udział bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem.   W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej mogą brać udział osoby pełnoletnie. Osoba, która nie ukończyła 18 lat może wziąć udział tylko za zgodą opiekuna prawnego i pod opieką osoby pełnoletniej.

Pobierz rozważania -wersja PDF oraz audio  www.edk.org.pl/rozwazania.html

Jak bezpiecznie się poruszać i zachować bezpieczeństwo

Propozycje tras

Trasa 23km

Sadlinki ul. Spółdzielcza, droga polna w kierunku Białek, przechodząc przez drogę Białki - Grabówko kierujemy się w stronę Rozpędzin.
W Rozpędzinach przy cegielni kierujemy się pod wiadukt kolejowy a następnie w kierunku Białek idąc skarpą mijamy z prawej strony miejsce pozyskiwania gliny.
W Białkach nie dochodząc do drogi Kwidzyn-Sadlinki kierujemy się do osady Bogusze. Alternatywnie można dojść do drogi Kwidzyn-Sadlinki, kierując się w stronę mostu nad rzeką Liwą. Przed mostem skręcić w prawo na drogę do osady Bogusze.
W osadzie Bogusze wejście na Szlak Kopernikowski (oznaczony białymi i czerwonym paskiem zdjęcie) Kierujemy się na jaz wodny na rzece Liwie zdjęcie, koło dawnego Browaru (mijanego po lewej stronie) zdjęcie. Następnie po lewej stronie na wzgórzu stary cmentarz.
Kierujemy się do leśniczówki w Białkach (Bogusz) "Leśnictwo Kwidzyn"  zdjęcie Leśniczówkę omijamy z lewej strony. Kierując się na południowy zachód. Docieramy do ul. Leśnej w Sadlinkach (leśniczówka).
Dochodząc do ul. Leśnej skręcamy w lewo. Nie dochodząc do przejazdu kolejowego na rozstaju skręcamy w lewo zdjęcie.
W pewnym momencie Szlak kopernikowski "odbija" w lewą stronę w węższą (mniejszą) drogę, biało, czerwony znak po lewej stronie na drzewie. zdjęcie Kierujemy się dalej na wprost.
Dochodzimy do rozwidlenia drogi( po środku tyłem znak "do punktu czerpania wody") zdjęcie skręcamy w prawo w kierunku wiaduktu kolejowego. Po przejściu pod wiaduktem zdjęcie skręcamy w lewo zdjecie.
Po przejściu ok. 1,7km na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcamy w prawo i kierujemy się w kierunku północnym do przejazdu kolejowego zdjęcie. Po przejściu przez przejazd kolejowy kierujemy się do ul. Leśnej a następnie ul. Leśną w kierunku szkoły w Sadlinkach za przejazdem kolejowym. zdjęcie

Trasa 17km

Chodnikiem wzdłuż drogi 532 (Sadlinki - Kwidzyn) do Białek. W Białkach zaraz za mostem na rzece Liwa w prawo na drogę do osady Bogusze.
Kierujemy się do leśniczówki w Białkach (Bogusz) "Leśnictwo Kwidzyn". zdjęcie Leśniczówkę omijamy z lewej strony. Kierując się na południowy zachód. Docieramy do ul. Leśnej w Sadlinkach (leśniczówka).
Dochodząc do ul. Leśnej skręcamy w lewo. Nie dochodząc do przejazdu kolejowego na rozstaju skręcamy w lewo. zdjęcie
W pewnym momencie Szlak kopernikowski "odbija" w lewą stronę w węższą (mniejszą) drogę, biało, czerwony znak po lewej stronie na drzewie zdjęcie (dalej nie bedzie oznaczeń Szlaku kopernikowskiego). Kierujemy się na wprost.
Dochodzimy do rozwidlenia drogi( po środku tyłem znak "do punktu czerpania wody") zdjęcie skręcamy w prawo w kierunku wiaduktu kolejowego.  Po przejściu pod wiaduktem zdjęcie skręcamy w prawo zdjecie. Docieramy do drogi brukowanej i skręcamy w prawo zdjęcie. Dochodzimy do przejazdu kolejowego. zdjęcie  Po przejściu przez przejazd kolejowy kierujemy się do ulicy leśnej a następnie ul. Leśną w kierunku szkoły w Sadlinkach.

Trasa 9km

Chodnikiem wzdłuż drogi 532 (Sadlinki - Kwidzyn) do Białek. W Białkach za kapliczką w górę do leśniczówki w Białkach (Bogusz) "Leśnictwo Kwidzyn".  zdjęcie Przed leśniczówką w prawo (leśniczówkę mijamy z lewej strony) wchodzimy na Szlak kopernikowski zdjęcie. Szlakiem kopernikowskim aż do leśniczówki przy ul. Leśnej w Sadlinkach. Ulicą Leśną w kierunku szkoły w Sadlinkach.

------------------------------------------

Trasa 7km

Ulicą Kwidzyńską a następnie Lipową do ulicy Leśnej za przejazdem kolejowym w lewo.  Drogą do lasu mijając z prawej strony wieżę p. poż. Po  dojściu do skrzyżowania dróg skręcamy w prawo. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy także w prawo. Dochodzimy do ul. Leśnej i kierujemy sie w drogę powrotną do ulicy Grudziądzkiej.

Trasa 7km (B)

Trasa 5,5km