Parafia sadlinki

Parafia rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Sadlinkach

Ogłoszenia parafialne na niedzielę Chrztu Pańskiego, rok A,                          7.01.2018

 

1. Dziękuję serdecznie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę, dziękuję za ofiarę na świecę, w tym tygodniu zapraszam na sobotę p. Justynę Wabik, Andżelikę Siwek, Bogumiłę Głuszkiewicz, Kazimierę Czarnecką, Elżbietę Czarnecką, Magdalenę Łupkowską

2. Dziękuje serdecznie dyrekcji i pracownikom naszego przedszkola za inscenizację jasełek w dniu wczorajszym w naszym kościele…

3. Dziękuje serdecznie sponsorowi za ufundowanie nagród i słodyczy dla dzieci.

4. Dzisiaj przypada Święto Chrztu Pańskiego – ostatni dzień Okresu Narodzenia Pańskiego, a kolędy możemy śpiewać do 2 lutego.

5. W tym tygodniu zapraszam na Msze św. od poniedziałku do piątku o godz. 7.00, w sobotę o godz. 17.00.

6. Od jutra rozpoczynamy kolejną inwestycję w naszej parafii, malowanie wnętrza kościoła parafialnego. Pracę zaplanowane zostały na trzy tygodnie, czyli do 26 stycznia 2018r.

7. Proszę o zrozumienie i pomoc. Jutro od godz. 8.00 zapraszam do pomocy przy rozbieraniu dekoracji świątecznej kościoła i przestawianiu ławek w kościele. Całe wnętrze kościoła będzie zastawione rusztowaniami do czasu zakończenia prac malarskich. Pracę będą trwały od poniedziałku do piątku, sobota wolna od prac malarskich przeznaczona na sprzątanie kościoła na niedzielę.

8. Dziękuje za podejmowanie mnie po kolędzie, dziękuje za życzliwość i serdeczność, dziękuje za podwożenie mnie do poszczególnych domów. Dziękuje za posiłki podczas kolędy. Dziękuję za ofiarę składane z racji kolędy. Proszę o wyrozumiałość. Proszę, aby w miarę możliwości, mogła być obecna cała rodzina, dzieci i młodzież szkolną proszę o przygotowanie zeszytów od religii.

9. Podczas kolędy proszę o opinię na temat funkcjonowania parafii i propozycji inwestycji w 2018r. Wszelkie ofiary składane z racji kolędy przeznaczone będą na malowanie kościoła oraz na ocieplanie budynku kościoła styropianem od wiosny, a następnie plebania i kościół będzie miał wspólną strukturę w dwóch odcieniach.

10. Bardzo proszę aby na kolędę przygotować krzyżyk, świeczki, wodę święconą.

11. Program wizyty duszpasterskiej:

Poniedziałek, 8.01.2018 – godz. 9.00, Olszanica – piaski, Lech Hołda – Zuzanna Lubecka

Wtorek, 9.01.2018 – godz. 9.00, Olszanica – Zygmunt Romanowski – Maria Durmaj

Środa, 10.01.2018, godz. 14.00, Karpiny – Piotr Podgórski – Waldemar Janke

Czwartek, 11.01.2018, godz. 14.00, Karpiny – Marcin Szymanek – Zenon Podjacki

Piątek, 12.01.2018, godz. 14.00, Karpiny – Zbigniew Dudek – Mariusz Romanowski

Sobota, 13.01.2018, godz. 9.00, Karpiny – Ewa Ĺťółkowska – Stefania Stromecka

12. Proszę na poszczególne dni w Olszanicy i w Karpinach o zapewnienie samochodu na dojazd z kolędą.

13. Będę nosił przy sobie zeszyt do zapisywania intencji mszalnych.

14. Jeżeli z różnych powodów rodzina jest nieobecna na kolędzie, a chciałaby abym pobłogosławił mieszkanie proszę o indywidualne umawianie się w zakrystii.

15. Za tydzień po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszam na spotkanie z rodzicami, których dzieci przygotowują się do przyjęcia I Komunii św.

16. Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych.

17. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej, a szczególnie „Gościa Niedzielnego” w cenie 5.0zł.

18. Zakończyliśmy miesiąc grudzień, pragnę podać wydatki związane z funkcjonowaniem parafii: ofiary na utrzymanie kurii biskupiej i seminarium duchownego w Elblągu 2.100zł, rachunki za energię elektryczną 1420zł, wywóz śmieci na cmentarzu 2740zł, pracę przy ocieplaniu plebanii 5700zł, pracę wykończeniowe w garżu na plebanii 3170zł, pracę elektryczne przy kościele 1200zł. W sumie w tym okresie rachunki opiewają na sumę: 16.330zł.  

Dziękuje wszystkim osobom, które przyszły z pomocą fizyczną i finansową. Proszę o ofiary na tacę w przyszłą niedzielę z przeznaczeniem na prace inwestycyjno budowlane. Za zrozumienie moje serdeczne Bóg zapłać.

19. Zachęcam do nabycia kolorowo ilustrowany okolicznościowy album pt. „Kościoły Diecezji Elbląskiej” wydany w okazji 25 – lecia naszej diecezji elbląskiej. Przedstawione w nim zostały wszystkie kościoły naszej diecezji wraz znajdującymi się w nich z cennymi zabytkami oraz krótką historią poszczególnych parafii i kościoła. Zachęcam do nabycia tego pięknego albumu w cenie 80zł.

20. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia.

21. C†M†B – symbol wypisywany z okazji uroczystości święta Trzech Króli, który pojawia się na drzwiach mieszkań. Oznacza błogosławieństwo dla domu i jego ochronę przed złem.

Powstanie napisu jest nawiązaniem do pierwszych liter łacińskiego zdania Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu)

W wieku XVIII upowszechnił się w kościele katolickim w dzień Objawienia Pańskiego, oprócz święcenia złota i kadzidła, także zwyczaj święcenia kredy, którą to kredą oznaczano drzwi wejściowe domów katolickich. W zwyczaju tym można również dopatrywać się analogii i kontynuacji tradycji ze Starego Testamentu (Wj 12,1n), gdzie nakazano znaczyć domy krwią baranka, aby uniknąć potępienia i kary bożej.

Obecnie wypisywanie napisu C†M†B odbywa się z okazji wizyty duszpasterskiej w domach parafian. Czasami wpisywana jest wersja K+M+B, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB. Przyczyną błędu jest legenda o "trzech królach", która pojawiła się w średniowieczu i stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców – Kacper, Melchior i Baltazar.

Bibliografia - Mały słownik liturgiczny, Rupert Berger, Poznań, 1990