Parafia sadlinki

Parafia rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Sadlinkach

 

Ogłoszenia parafialne na Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa  30.12.2018

 

1. Dziękuje serdecznie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę, dziękuję za ofiarę na świecę, w tym tygodniu zapraszam: p. Beatę Kapica, Mirosławę Jurek, Aleksandrę Rosińską, Monikę Jurek.

2. Jutro ostatni dzień starego roku 2018. Po Mszy św. o godz. 17.00 wystawienie najświętszego Sakramentu i nabożeństwo dziękczynno – błagalne, zapraszam.

3. We wtorek, 1 stycznia nowego roku 2019, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to święto nakazane, dlatego Msze św. o godz. 9.30 i 11.30 oraz o godz. 17.00, szczególnie dla bawiących się do białego rana, zapraszam.

4. W środę Msza św. o godz. 17.00, w czwartek o godz. 7.00, w I piątek miesiąca w godz. rannych będę odwiedzał chorych, okazja do spowiedzi od godz. 16.00, o godz. 17.00 Msza św. o Sercu Pana Jezusa i wystawienie najświętszego sakramentu.

5. Z racji I soboty miesiąca, oddając cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny wspólny różaniec o godz. 16.30, następnie Msza św. i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny po Mszy św. o godz. 17.00.

6. Za tydzień w niedzielę przypada Uroczystości Objawienia Pańskiego, Trzech Króli.
Na Mszach św. błogosławieństwo kredy do oznaczenia drzwi naszych domów, oraz poświęcenie wody. Ofiary zbierane w tym dniu na tacę są przeznaczone na misje.

7. Dzieci zapraszam do kościoła na Msze św. o godz. 11.30 w koronach. W czasie Mszy św. o godz. 11.30 odbędzie się występ dzieci z naszego przedszkola i rozstrzygnięcie konkursu na szopkę Bożonarodzeniową, zapraszam.

8. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca, zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy św. o godz. 9.30 i wystawienie Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy św., zapraszam. A o godz. 14.00 spotkanie opłatkowe na plebanii z Kołem Różańcowym.

9. Dziękuje za podejmowanie mnie po kolędzie, dziękuje za życzliwość i serdeczność, dziękuje za podwożenie mnie do poszczególnych domów. Dziękuje za posiłki podczas kolędy. Proszę o wyrozumiałość. Proszę, aby w miarę możliwości, mogła być obecna cała rodzina, dzieci i młodzież szkolną proszę o przygotowanie zeszytów od religii.

10. Podczas kolędy proszę o opinię na temat funkcjonowania parafii i propozycji inwestycji w 2019r. Wszelkie ofiary składane z racji kolędy przeznaczone będą na dalsze pracę remontowe w naszej parafii.

11. Bardzo proszę aby na kolędę przygotować krzyżyk, świeczki, wodę święconą.

12. Program wizyty duszpasterskiej:

Środa 2.01.2019 – godz. 9.00, Sadlinki, ul. Polna przy Białkach, Białki, od Piotra Kamińskiego do Mieczysława Szczerba.
Czwartek 3.01.2019 – 15.30, Sadlinki, ul. Polna – Paliński – Cicha, Polna – Śliwińska
Sobota 5.01.2019 – godz. 9.00, Sadlinki, ul. Robotnicza – Rybka

Szczegółowy plan wywieszony jest w kruchcie kościoła. Proszę o pojazd na czas kolędy.

13. Będę nosił przy sobie zeszyt do zapisywania intencji mszalnych.

14. Jeżeli z różnych powodów rodzina jest nieobecna na kolędzie, a chciałaby abym pobłogosławił mieszkanie proszę o indywidualne umawianie się w zakrystii.

15. Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych.

16. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia.

17. C†M†B – symbol wypisywany z okazji uroczystości święta Trzech Króli, który pojawia się na drzwiach mieszkań. Oznacza błogosławieństwo dla domu i jego ochronę przed złem.
Powstanie napisu jest nawiązaniem do pierwszych liter łacińskiego zdania Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu)
W wieku XVIII upowszechnił się w kościele katolickim w dzień Objawienia Pańskiego, oprócz święcenia złota i kadzidła, także zwyczaj święcenia kredy, którą to kredą oznaczano drzwi wejściowe domów katolickich. W zwyczaju tym można również dopatrywać się analogii i kontynuacji tradycji ze Starego Testamentu (Wj 12,1n), gdzie nakazano znaczyć domy krwią baranka, aby uniknąć potępienia i kary bożej.
Obecnie wypisywanie napisu C†M†B odbywa się z okazji wizyty duszpasterskiej w domach parafian. Czasami wpisywana jest wersja K+M+B, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB. Przyczyną błędu jest legenda o "trzech królach", która pojawiła się w średniowieczu i stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców – Kacper, Melchior i Baltazar.
Bibliografia - Mały słownik liturgiczny, Rupert Berger, Poznań, 1990