Ogłoszenia parafialne na 7 niedzielę okresu zwykłego, rok C                 24.02.2019r

1. Dziękuję serdecznie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę, dziękuje za kwiaty i za ofiarę na świecę, w tym tygodniu zapraszam p. Sylwię Kasprowicz, Katarzynę Krupa, Małgorzatę Wesołowską.

2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszam uczniów III klas gimnazjalnych na spotkanie przygotowujące do sakramentu Bierzmowania.

3. Zakończyłem wizytę duszpasterską w naszej parafii, która trwała od 27 grudnia 2018r. do 15 lutego 2019r. Kolęda dla większości stanowiła rodzinne i religijne wydarzenie. Wielu z radością oczekiwało kapłana. Dziękuje za życzliwe przyjęcie mnie w waszych domach. Dziękuje za dar wspólnej modlitwy, świadectwo chrześcijańskiego życia i serdeczną rozmowę. Dziękuje też za cenne uwagi, które świadczą o zatroskaniu o kształt wspólnoty parafialnej. Dziękuje za złożone ofiary pieniężne. Cieszy mnie, że wielu parafian czuje więź ze wspólnotą parafialną, utożsamia się z nią, mówiąc: „u nas, w naszej parafii, w naszym kościele”.

4. Na terenie naszej parafii znajduję się 945 mieszkań. W tym roku udało mi się odwiedzić 796 rodzin, to daję ok. 81% względem ilości mieszkań. 106 mieszkań było zamkniętych, co daję ok. 19%, w tym 26 mieszkań jest zawsze zamkniętych. 17 rodzin odmówiło przyjęcia kolędy, co daję ok. 1%.
Na terenie parafii mamy 615 małżeństw sakramentalnych, 59 małżeństw po kontrakcie cywilnym, 74 pary żyją w związkach konkubinackich.
Sakrament chrztu św. jest przesuwany w czasie, kiedyś ok. miesiąca, obecnie ok. 6 miesięcy, a nawet ok. 9 lat. Pojawia się coraz większy problem z doborem chrzestnych, którzy nie spełniają wymagań stawianych przez Kościół. Chrzestnym może być osoba, która przyjęła sakrament Bierzmowania, chodzi do kościoła i może uzyskać rozgrzeszenie. Z tym trzecim pojawiają się coraz większe problemy.
Do I komunii św. w większości przystępują dzieci z naszej parafii w naszej parafii. Dla kilkoro udzieliłem pozwolenia do innych parafii, ale i u nas są dzieci z innych parafii.
Do sakramentu Bierzmowania przystępuję młodzież w ok. 80%. Z częścią niezapisaną gdy rozmawiam, ktoś zapisuję się po kolędzie, ale część odkłada na inny termin.
Do sakramentu małżeństwa obecnie przygotowuję się 8 par. W rodzinach bez ślubu po pytaniu o ewentualny związek sakramentalny często wzbudzam agresję lub nie zostaję już wpuszczony po kolędzie.
Cierpiących i chorych zachęcałem do przyjmowania sakramentów św. w I piątki miesiąca, zachęcałem do tego sakramentu na początku poważnej choroby, by się wyspowiadać, przyjąć komunię św. i namaszczenie. Jest to sakrament uzdrowienia a nie ostatnie namaszczenie, jak to zostało kiedyś źle nazwane.
Zachęcam kolejnych parafian do odważnego zapisania się do wspólnoty Żywego Różańca. Chłopców zachęcałem do służenia przy ołtarzu jako ministranci i lektorzy.
Sprawa sprzątania kościoła była podnoszona tylko w tych rodzinach, które nie chcę tego czynić. Część rodzin nie chodząca do kościoła nie chce się też angażować w życie parafii przez pomoc przy sprzątaniu.

5. Sprawy materialne w parafii w większości jest zgoda, że idą w dobrym kierunku. Ja w tym roku myślę o nowym chodniku wzdłuż cmentarza i odnowieniu kaplicy cmentarnej, w kościele czeka nas remont lub wymiana na nowe organy z kapitalnym remontem chóru, zamówiona została podstawa pod chrzcielnicę i figurę Matki Bożej Fatimskiej, z przeznaczeniem do procesji od maja do października, boczne ołtarze zostaną jeszcze ubogacone, kończę dokumentację do odnowienia ołtarza głównego i ambony.
W przyszłości zajmiemy się również odnowieniem wszystkich ławek, a na chórze będą zamówione nowe. Czeka nas również kapitalny remont stolarki na wieży kościoła oraz ocieplenie stropu kościoła.

6. Na kolędzie informowałem, że po zakończeniu wizyty duszpasterskiej przystąpimy do przypisywania osób żywych do mogił na cmentarzu parafialnym. Na stronie internetowej cmentarza: mogily.pl/sadlinki można pobierać druki deklaracji dysponenta grobu oraz druki deklaracji dysponenta miejsca zarezerwowanego, celem uporządkowania stanu faktycznego opiekunów mogił i rezerw dokonanych na cmentarzu.
W związku z rachunkiem 9.800zł za inwentaryzację cmentarza z możliwością internetowego korzystania proszę o symboliczne ofiary z racji dysponenta grobu 10zł od deklaracji. Czyste deklarację są również dostępne w kancelarii parafialnej.
Po wypełnieniu deklaracji proszę w godzinach kancelaryjnych, najlepiej we wtorki i piątki między 10.00 a 12.00 osobiście składać w kancelarii.

7. Wielu wiernych podczas spotkania kolędowego wyrażało wdzięczność za moją posługę i zaangażowanie w pracę duszpasterską w parafii i za brak polityki. Dziękuje też tym rodzinom, które przygotowały posiłki a także poczęstowali kawą czy herbatą.

8. Zbliża się Wielki Post, w tym tygodniu tłusty czwartek.

9. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca, w godz. rannych będę odwiedzał chorych z sakramentami św., okazja do spowiedzi od godz. 16.00.

10. Z racji I soboty miesiąca, oddając cześć Najświętszej Maryi Panny wspólny różaniec o godz. 16.30, następnie Msza św. o godz. 17.00 i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

11. Za tydzień I niedziela miesiąca, zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy św. o godz. 9.30, i wystawienie Najświętszego sakramentu na wszystkich Mszach św.

12. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej, a szczególnie „Gościa Niedzielnego” w cenie 5.00zł. W dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego ciekawe artykuły: o  Ks. Biskupie nominacie Wojciechu Skibickim, a także o diakonach stałych i nadzwyczajnych szafarzach Komunii świętej. Zachęcamy do lektury!

14. Serdecznie zapraszamy wszystkich (nie tylko pielgrzymów) w sobotę 2 marca na godzinę 20.00 do parafii Miłosierdzia Bożego w Kwidzynie na Apel Jasnogórski przygotowany przez pielgrzymów pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

15. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia.