Parafia sadlinki

Parafia rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Sadlinkach

Ogłoszenia parafialne na niedzielę Palmową, rok C                   14.04.2019r

 

1. Dziękuje serdecznie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę, dziękuję za ofiary na kwiaty do grobu pańskiego, w tym tygodniu zapraszam p. Ewę Olińską, Ewę Zwidryn, Zofię Sobek, Joannę Jońca, Agnieszkę Lubecką, Ewę Lubecką.

2. Dziękuje serdecznie za pomoc w posprzątaniu terenu wokół kościoła parafialnego…

3. Dzisiejsze ofiary na tacę są przeznaczone na inwestycję w naszej parafii, za ofiary serdeczne Bóg zapłać.

4. Zachęcam i zapraszam do śpiewania w niedzielę Gorzkich Żali, w naszej parafii po Mszy św. o godz. 9.30.

5. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszam na spotkanie z rodzicami, których dzieci przygotowują się do przyjęcia I Komunii św.

6. Zapraszam wszystkich do współpracy, którzy w jakikolwiek sposób chcieliby pomóc w czasie przeżywania triduum paschalnego w naszej parafii.

7. Niedzielą Palmową rozpoczynamy w Kościele powszechnym szczególny czas bezpośredniego przygotowania do świąt paschalnych. Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Pańskiego do Jerozolimy. W Wielkim Tygodniu sprawuje Kościół zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa. Okres Wielkiego Postu trwa do Wielkiego Czwartku. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne, które trwa w Wielki Piątek i Wielką Sobotę i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

8. W Wielki poniedziałek, wtorek oraz w środę okazja do spowiedzi przed Mszą św. od godz. 16.30.

9. W Wielki Wtorek po Mszy św. o godz. 21.00 zapraszam na ekstremalną Drogę Krzyżową w Sadlinkach. Jako, że jest to pierwsza taka inicjatywa, dlatego musimy dopiero wypracować własny model przebiegu najlepszej trasy. Nowa forma duchowości, która zdobywa coraz większą popularność jest nowym wyzwaniem, ale i też próbą zmierzenia się z własną słabością. Nie wystarcza dla wielu z nas żyć normalnie, wielu chce żyć ekstremalnie. Dlatego zapraszam osoby chętne do podjęcia duchowego wysiłku i zmierzenia się ze słabościami własnego ciała. Czasem wyjścia niech będzie Wielki Wtorek, zaczynając Mszą św. o godz. 21.00 w kościele parafialnym, aby następnie  w ciszy rozważając poszczególne stację Drogi Krzyżowej przejść odcinek drogi dla siebie właściwej. W propozycjach pojawiły się różne trasy, można iść samotnie, ale też jako grupa, ważne, aby nie rozmawiać i mieć przy sobie symbol męki Chrystusa - krzyż, zapraszam serdecznie. Wszelkie szczegółowe informację na stronie internetowej, również możliwość pobrania rozważań w wersji do czytania lub do słuchania.

10. W Wielką Środę 17 kwietnia 2019, odbędzie się po raz kolejny na ulicach Sadlinek nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozpoczęcie o godz. 18.00 w kościele. Stamtąd, ulicami: Kwidzyńską, Tartaczną, Lipową, Akacjową, Cisową, Jaworową, Lipową i Kwidzyńską będziemy wędrować w stronę kościoła. Istotą nabożeństwa jest przypomnienie wędrówki Jezusa ulicami Jerozolimy w stronę wzgórza Ukrzyżowania.
Zapraszam do udziału w Drodze Krzyżowej, aby w ciszy wieczoru wraz z innymi spojrzeć raz jeszcze na własne życie w perspektywie krzyża Chrystusa i jego Zmartwychwstania. Zapraszam osoby chętne do niesienia krzyża i do czytania rozważań stacji Drogi Krzyżowej w środę do zakrystii…

11. Wielki Czwartek o godz. 10.00 Msza Krzyżma Świętego w Katedrze Elbląskiej pod przewodnictwem Ks. Bp Jacka Jezierskiego, podczas której nastąpi poświęcenie olejów do sakramentu chrztu św., Bierzmowania oraz sakramentu namaszczenia chorych.

12. W Wielki Czwartek o godz. 18.00 rozpoczniemy w naszej parafii Mszą św. Wieczerzy Pańskiej obchód Triduum Paschalnego. Jest to dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Pamiętajmy o tych wszystkich kapłanach, którzy posługiwali w naszej parafii. Po Mszy św. przejście do ciemnicy i adoracja prywatna do godz. 22.00. O godz. 21.00 śpiewane będą Gorzkie Żale z udziałem wszystkich parafian – jedna część. W tym czasie będzie także okazja do spowiedzi świętej.

13. Wielki Piątek adoracja prywatna Pana Jezusa w Ciemnicy od godz. 9.00 do godz. 18.00.

14. Na godz. 13.00 zapraszam na Drogę Krzyżową, jeśli pogoda będzie sprzyjać to aleją brzóz.

15. O godz. 18.00 rozpoczniemy Liturgią Słowa obchód Męki Pańskiej. Po komunii św. przejście do Bożego Grobu i adoracja prywatna do godz. 22.00.

16. O godzinie 21.00 Gorzkie Żale z udziałem wszystkich parafian. Adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim do godziny 22.00. W tym czasie będzie jeszcze okazja do odprawienia spowiedzi wielkanocnej.
17. W tym dniu kościół nie sprawuje Mszy św. Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie Go podczas uroczystych obrzędów wierni mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

18. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia.

19. Ofiary składane przy adoracji Krzyża przeznaczone są zawsze dla Stolicy Apostolskiej, na utrzymane grobu Pańskiego w Jerozolimie.

20. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej klęka się przed Krzyżem.

21. W Wielką Sobotę adoracja Pana Jezusa w Grobie od godz. 9.00 całą noc do poranka wielkanocnego. Na godz. 21.00 zapraszam młodzież, aby rozpoczynając Apelem Jasnogórskim czuwała w kościele…

22. Poświęcenie pokarmów wielkanocnych: w kościele parafialnym w Sadlinkach o godz. 10.00, 11.00 i 12.00, w Karpinach o godz. 12.30 i w Olszanicy o godz. 13.00.

23. O godz. 18.00 rozpoczniemy Liturgię Wigilii Paschalnej gromadząc się na zewnątrz świątyni przy ogniu. Po poświęceniu ognia procesyjne wejście do Kościoła z zapalonym Paschałem, dlatego proszę w tym dniu przynieśmy świece, aby odnowić przyrzeczenia chrztu świętego.

24. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, Msza św. Rezurekcyjna o godz. 6.00, następna o godz. 9.30, 11.30 i wieczorna o godz. 17.00.

25. Poniedziałek wielkanocny, Msze św. o godz. 7.30, 9.30 i 11.30. nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Ofiary na tacę są przeznaczone na Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Wielki Tydzień przeżyjmy, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku.

26. Dziękuję, że tak wiele osób podjęło temat dysponenta grobu na naszym cmentarzu. Rozpoczęliśmy przypisywanie osób żywych do mogił na cmentarzu parafialnym. Na stronie internetowej cmentarza: mogily.pl/sadlinki można pobierać druki deklaracji dysponenta grobu oraz druki deklaracji dysponenta miejsca zarezerwowanego, celem uporządkowania stanu faktycznego opiekunów mogił i rezerw dokonanych na cmentarzu. Wobec pytań o rezerwy dokonywane na cmentarzu, pragnę jeszcze raz powtórzyć: wszystkie wolne miejsca są własnością parafii, która zarządza cmentarzem. Jeśli ktoś ma życzenie może dokonać rezerwacji dla siebie lub swoich najbliższych składając deklarację u p. Marka Bałdowskiego i ofiarę z racji rezerwacji miejsca w wysokości 100zł na 10 lat. Jest prawdopodobnie wiele miejsc zasygnalizowanych przez rodzinę na przestrzeni wielu lat, które uległy przedawnieniu, chociażby w przypadkach, gdy rezerwa dokonana była z racji śmierci jednego ze współmałżonków, ale minął okres dwudziestu lat, i pochówku można dokonać na miejscu wcześniejszego pogrzebu, zwolniło się miejsce w sposób naturalny, ale nie zostało to zgłoszone w sposób formalny.
W związku z rachunkiem 9.800zł za inwentaryzację cmentarza z możliwością internetowego korzystania proszę o symboliczne ofiary z racji dysponenta grobu 10zł od deklaracji. Czyste deklarację są również dostępne w kancelarii parafialnej.
Po wypełnieniu deklaracji proszę w godzinach kancelaryjnych, najlepiej we wtorki i piątki między 10.00 a 12.00 osobiście składać w kancelarii.

27. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

Zapowiedź III:
Patryk Walicki, kawaler, Sadlinki, loco
Marlena Skrzeczkowska, panna, MBNP Malbork

Ktokolwiek wie o przeszkodach do zawarcia małżeństwa pomiędzy narzeczonymi proszony jest o kontakt z księdzem proboszczem.

28. W dniach 26 – 28 kwietnia 2019 odbędą się w Krynicy Morskiej rekolekcje dla małżeństw, których organizatorem jest Ośrodek Spotkań Małżeńskich Diecezji Elbląskiej. Spotkania Małżeńskie są ruchem rekolekcyjnym służącym umacnianiu i odnawianiu więzi małżeńskiej. Są stowarzyszeniem wiernych zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską. Zachęcamy do udziału! Więcej szczegółów na plakacie w kruchcie kościoła.

29. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej, a szczególnie „Gościa Niedzielnego” w cenie 5.00zł.

30. Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych.

31. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia.