Parafia sadlinki

Parafia rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Sadlinkach

Ogłoszenia parafialne na 21 niedzielę zwykłą, rok C                            25.08.2019

 

1. Dziękuje serdecznie za pomoc w sprzątaniu kościoła na dzisiejszą niedzielę, dziękuję za kwiaty, w tym tygodniu zapraszam p. Katarzynę Potorską, Barbarę Karaś, Teresę Karaś, Małgorzatę Hołda.

2. Dziękuje dla rodziny p. Bałdowskich za pomoc w pracach porządkowych przy kościele, serdeczne Bóg zapłać.

3. Dziękuje serdecznie za ofiarę 500zł na nowe organy do naszej świątyni, serdeczne Bóg zapłać.

4. W miniony wtorek, 20 sierpnia 2019r. odbyło się spotkanie w mojej obecności trzech organomistrzów, mające na celu udzielenia pomocy w podjęcie decyzji, co do przyszłości instrumentu muzycznego w naszym kościele parafialnym w Sadlinkach.
Obecny instrument organowy, składający się z 6 głosów, został zamontowany w naszym kościele w listopadzie w 1976r.
Była to forma samoróbki na bazie fisharmonii mechanicznej. Dostosowując instrument do potrzeb kościoła, brano pod uwagę kubaturę ówczesnego kościoła, dawnego zboru ewangelickiego. Rozbudowano wówczas chór do obecnej wielkości, celem usytuowania instrumentu muzycznego. Części (głosy), użyte do budowy organ nie były nowe, a pochodziły pierwotnie z różnych innych instrumentów, obecnie nieistniejących.
Po rozbudowie kościoła w latach osiemdziesiątych zaczęto dostrzegać niewydolność instrumentu względem nowej kubatury kościoła. Organy są za małe brzeniowo względem potrzeby nagłośnienia świątyni w święta i uroczystości kościele i państwowe.
Od kilku lat organy przestały stroić, co stwarza wrażenie fałszowania utworów muzycznych wykonywanych w kościele.
Po wielu konsultacjach z osobami uprawnionymi do zajmowania stanowiska co do jakości, możliwości i przyszłości efektywnego wykorzystywania instrumentu została podjęta decyzja o rozbiórce obecnego instrumentu organowego w naszym kościele. Zostanie on rozebrany w sposób profesjonalny, przez osoby do tego przeszkolone i poszczególne elementy zostaną poddane konserwacji, szczególnie na zmasowaną obecność kornika – kołatka w elementach drewnianych, piszczałkach i konstrukcji nośnej instrumentu. Co do dalszych losów będą na bieżąco informował.
Od połowy września nasza parafia zakupi nowe organy firmy Magnus, 46 głosowe, z szafą organową dwudzielną z piszczałkami i kontuarem, a w przyszłości stopniowo będzie budowany prospekt organowy, jako zwieńczenie przedsięwzięcia dostosowywania wystroju do całości wnętrza naszego kościoła.
Instrument będzie gotowy do grania od momentu usytuowania na linii środkowej kościoła, plecami organisty przylegającymi do ściany nośnej, wieży kościoła, a prace snycerskie (rzeźby, zwieńczenia, uszaki) będą stopniowo wykonywane i mocowane do zaprojektowanej konstrukcji metalowej.
Prace przy instrumencie nie zakończą się w momencie uruchomienia, ale będą postępowały stopniowo, aż do pełnego brzmienia instrumentu, który dopiero przy dekoracjach i zdjęciu osłon stanie się inne, subtelniejsze – lepsze, mniej ostre.
Od momentu uruchomienia nowego instrumentu (dyspozycja barokowa „Freiberg Silbermann 1730r.”), w naszym kościele będą odbywać się prezentacje różnych fantazji organowych, wykonywanych przez różnych organistów zaproszonych do współpracy celem ukazania możliwości brzeniowych zakupionego instrumentu oraz przekonania wszystkich do słuszności podjętych decyzji.  
Nowe organy kosztują 55 tyś zł, na dzień dzisiejszy wpłaciłem zaliczkę 30 tyś zł, 25 tyś zł będziemy spłacać w 12 ratach od października 2019r. do września 2020r., natomiast zakup nowych piszczałek – rur do prospektu organowego będziemy dokonywać stopniowo, wg harmonogramu wykonywanych prac snycerskich przy prospekcie, których ceny jeszcze dzisiaj nie znam.
Już teraz dziękuje za wsparcie finansowe przedsięwzięcia zakupienia nowych organ dla naszej świątyni.

5. Jutro uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Msza św. o godz. 17.00.    

6. W sobotę, 31 sierpnia, obchodzimy rocznicę tzw. porozumień sierpniowych oraz Ogólnopolski Dzień Solidarności.

7. Za tydzień w niedzielę, 1 września, 80 rocz. wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy o tych wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny.

8. Za tydzień I niedziela miesiąca, wystawienie najświętszego sakramentu na wszystkich Mszach św. a po Mszy św. o godz. 9.30 zmiana tajemnic żywego różańca, zapraszam.

9. Po wakacyjnej przerwie zapraszam dzieci na swoją Msze św. z kazaniem dla nich o godz. 11.30, również zapraszam dzieci po odbiór ziarenek z niedzielną ewangelią…

10. Rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego w poniedziałek 2 września.  

11. W dniach od 26 do 27 września 2019r. (czwartek – piątek) odbędzie się pielgrzymka autokarowa do Częstochowy, na Jasną Górę. Koszt wyjazdu, z noclegiem, obiadokolacją i śniadaniem to ok. 130zł. Zapraszam do wspólnego pielgrzymowania, zapisy w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Podstawą zapisania jest zaliczka lub całość kwoty przewidzianej na pielgrzymkę.

12. Parafia posiada konto w banku, na które, jeśli ktoś uzna za stosowne można wpłacać darowizny pieniężne na cele inwestycyjne z dopiskiem – na cele kultu religijnego. Wszelkie darowizny można odliczać od podatku.

13. Trwa miesiąc sierpień, miesiąc trzeźwości, Zachęcam do podjęcia dobrowolnej abstynencji od napojów alkoholowych.

14. Trwają wakacje dzieci i młodzieży, urlopy dorosłych, przypominam o obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej i świątecznej w czasie letniego wypoczynku.

15. Zachęcam do modlitwy o pogodę dla rolników na czas żniw i o urodzaje.

16. Dziękuje za stosowny ubiór w kościele w okresie wakacji. Msza św. jest uroczystą celebracją, która domaga się swego piękna, szacunku i najwyższej kultury.

17. Proszę również o zachowanie ostrożności podczas letniego wypoczynku, szczególnie nad zbiornikami wodnymi i na drogach publicznych.

18. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej, a szczególnie „Gościa Niedzielnego” w cenie 5.00zł. Zachęcamy do lektury!

19. Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych.

20. Dziękuję, że tak wiele osób podjęło temat dysponenta grobu na naszym cmentarzu. Zakończyliśmy kolejną inwentaryzację zdjęciową nowych nagrobków, którą będziemy robić systematycznie. Trwa przypisywanie osób żywych do mogił na cmentarzu parafialnym, czyli osób prawnych mogących w przyszłości decydować o przyszłości mogił. Na stronie internetowej cmentarza: mogily.pl/sadlinki można pobierać druki deklaracji dysponenta grobu oraz druki deklaracji dysponenta miejsca zarezerwowanego, celem uporządkowania stanu faktycznego opiekunów mogił i rezerw dokonanych na cmentarzu. Wobec pytań o rezerwy dokonywane na cmentarzu, pragnę jeszcze raz powtórzyć: wszystkie wolne miejsca są własnością parafii, która zarządza cmentarzem. Jeśli ktoś ma życzenie może dokonać rezerwacji dla siebie lub swoich najbliższych składając deklarację u p. Marka Bałdowskiego i ofiarę z racji rezerwacji miejsca w wysokości 100zł na 10 lat. Jest prawdopodobnie wiele miejsc zasygnalizowanych przez rodzinę na przestrzeni wielu lat, które uległy przedawnieniu, chociażby w przypadkach, gdy rezerwa dokonana była z racji śmierci jednego ze współmałżonków, ale minął okres dwudziestu lat, i pochówku można dokonać na miejscu wcześniejszego pogrzebu, zwolniło się miejsce w sposób naturalny, ale nie zostało to zgłoszone w sposób formalny.
W związku z rachunkiem 9.800zł za inwentaryzację cmentarza z możliwością internetowego korzystania proszę o symboliczne ofiary z racji dysponenta grobu 10zł od deklaracji. Czyste deklarację są również dostępne w kancelarii parafialnej.
Po wypełnieniu deklaracji proszę w godzinach kancelaryjnych, najlepiej we wtorki i piątki między 10.00 a 12.00 osobiście składać w kancelarii.

21. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia.