Parafia sadlinki

Parafia rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Sadlinkach

Ogłoszenia parafialne na 22 niedzielę zwykłą, rok C               1.09.2019

1. Dziękuje serdecznie za pomoc w sprzątaniu kościoła na dzisiejszą niedzielę, dziękuję za ofiarę na świecę, osobom zawierającym związek małżeński dziękuję za kwiaty, w tym tygodniu zapraszam p. Agnieszkę Radoła, Józefę Pięta, Annę Bieszk, Annę Głodowicz.

2. Dziękuje dla p. Michała Kamińskiego za pomoc w pracach porządkowych przy kościele, serdeczne Bóg zapłać.

3. Dzisiaj, 1 września, 80 rocz. wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy o tych wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny.

4. Dzisiaj, I niedziela miesiąca, wystawienie najświętszego sakramentu na wszystkich Mszach św. a po Mszy św. o godz. 9.30 zmiana tajemnic żywego różańca, zapraszam.

5. Po wakacyjnej przerwie zapraszam dzieci na swoją Msze św. z kazaniem dla nich o godz. 11.30, również zapraszam dzieci po odbiór ziarenek z niedzielną ewangelią…

6. Jutro, Mszą św. o godz. 8.00 rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Na Mszy św. poświęcenie tornistrów dla dzieci rozpoczynających obowiązek szkolny. Po Mszy św. przejście dzieci i młodzieży do szkoły, gdzie nastąpi o godz. 9.15 uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Zapraszam do wspólnej modlitwy do kościoła dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli. Okazja do spowiedzi z racji rozpoczęcia roku szkolnego codziennie od godz. 16.30. Uczniowie dojeżdżający autobusami przyjeżdżają na godz. 8.00 do kościoła ze swoich przystanków.

7. W tym tygodniu obchodzimy pierwszy piątek miesiąca. W godz. rannych będę odwiedzał chorych, okazja do spowiedzi od godz. 16.00, Msza św. o Sercu Pana Jezusa o godz. 17.00, w Olszanicy o godz. 18.15.

8. W I sobotę miesiąca, oddając cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny wspólny różaniec wyjątkowo o godz. 9.30, następnie Msza św. o godz. 10.00 i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Nie będzie Mszy św. wieczornej.

9. Parafia Trójcy Świętej w Kwidzynie organizuje pielgrzymkę pieszą do Piaseczna, wyjście z placu przy kościele w Kwidzynie w sobotę, 7 września, o godz. 9.00, a o godz. 10.00 wyruszy pielgrzymka rowerowa. Msza św. dla pielgrzymów w sanktuarium o godz. 15.00, zapraszam. Szczegóły na plakacie.

10. Za tydzień w niedzielę, przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej Siewnej, błogosławieństwo ziarna pod zasiew na każdej Mszy św.

11. Za tydzień w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszam rodziców dzieci, które w tym roku szkolnym i katechetycznym przystąpią do I komunii św.

12. Zapraszam chłopców, którzy są i którzy chcieliby zostać ministrantami do służby przy ołtarzu na niedzielne Msze św. jak również w tygodniu.

13. Proszę osoby, które w 2020r. zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński o dokonywanie rezerwacji w zeszycie intencji.

14. Odpust w naszej parafii odbędzie się 14 września w sobotę o godz. 11.00. O godz. 10.15 odbędzie się Droga Krzyżowa aleją brzóz, już teraz serdecznie zapraszam i proszę brać rolniczą o wieńce dożynkowe na nasz odpust i dożynki parafialne.

15. W dniach od 26 do 27 września 2019r. (czwartek – piątek) odbędzie się pielgrzymka autokarowa do Częstochowy, na Jasną Górę. Koszt wyjazdu, z noclegiem, obiadokolacją i śniadaniem to ok. 130zł. Zapraszam do wspólnego pielgrzymowania, zapisy w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Podstawą zapisania jest zaliczka lub całość kwoty przewidzianej na pielgrzymkę.

16. Jutro po Mszy św. porannej rozpoczynamy kapitalny remont chóru, celem przygotowania miejsca pod nowy instrument dla naszego kościoła parafialnego w Sadlinkach. 
Obecny instrument organowy, składający się z 6 głosów, został zamontowany w naszym kościele w listopadzie w 1976r.
Była to forma samoróbki na bazie fisharmonii mechanicznej. Dostosowując instrument do potrzeb kościoła, brano pod uwagę kubaturę ówczesnego kościoła, dawnego zboru ewangelickiego. Rozbudowano wówczas chór do obecnej wielkości, celem usytuowania instrumentu muzycznego. Części (głosy), użyte do budowy organ nie były nowe, a pochodziły pierwotnie z różnych innych instrumentów, obecnie nieistniejących.
Po rozbudowie kościoła w latach osiemdziesiątych zaczęto dostrzegać niewydolność instrumentu względem nowej kubatury kościoła. Organy są za małe brzeniowo względem potrzeby nagłośnienia świątyni w święta i uroczystości kościele i państwowe.
Od kilku lat organy przestały stroić, co stwarza wrażenie fałszowania utworów muzycznych wykonywanych w kościele.
Po wielu konsultacjach z osobami uprawnionymi do zajmowania stanowiska co do jakości, możliwości i przyszłości efektywnego wykorzystywania instrumentu została podjęta decyzja o rozbiórce obecnego instrumentu organowego w naszym kościele. Zostanie on rozebrany w sposób profesjonalny, przez osoby do tego przeszkolone i poszczególne elementy zostaną poddane konserwacji, szczególnie na zmasowaną obecność kornika – kołatka w elementach drewnianych, piszczałkach i konstrukcji nośnej instrumentu. Co do dalszych losów będą na bieżąco informował.
Ok. 11 września 2019r. będą montowane nowe organy firmy Magnus, 46 głosowe, z szafą organową dwudzielną z piszczałkami i kontuarem, a w przyszłości stopniowo będzie budowany prospekt organowy, jako zwieńczenie przedsięwzięcia dostosowywania wystroju do całości wnętrza naszego kościoła.
Instrument będzie gotowy do grania od momentu usytuowania na linii środkowej kościoła, plecami organisty przylegającymi do ściany nośnej, wieży kościoła, a prace snycerskie (rzeźby, zwieńczenia, uszaki) będą stopniowo wykonywane i mocowane do zaprojektowanej konstrukcji metalowej.
Prace przy instrumencie nie zakończą się w momencie uruchomienia, ale będą postępowały stopniowo, aż do pełnego brzmienia instrumentu, który dopiero przy dekoracjach i zdjęciu osłon stanie się inne, subtelniejsze – lepsze, mniej ostre.
Od momentu uruchomienia nowego instrumentu (dyspozycja barokowa „Freiberg Silbermann 1730r.”), w naszym kościele będą odbywać się prezentacje różnych fantazji organowych, wykonywanych przez różnych organistów zaproszonych do współpracy celem ukazania możliwości brzeniowych zakupionego instrumentu oraz przekonania wszystkich do słuszności podjętych decyzji. 
Nowe organy kosztują 55 tyś zł, na dzień dzisiejszy wpłaciłem zaliczkę 30 tyś zł, 25 tyś zł będziemy spłacać w 12 ratach od października 2019r. do września 2020r., natomiast zakup nowych piszczałek – rur do prospektu organowego będziemy dokonywać stopniowo, wg harmonogramu wykonywanych prac snycerskich przy prospekcie, których ceny jeszcze dzisiaj nie znam.
Już teraz dziękuje za wsparcie finansowe przedsięwzięcia zakupienia nowych organ dla naszej świątyni.

17. Zakończyliśmy miesiąc sierpień, pragnę podać wydatki związane z funkcjonowaniem parafii: ofiary na utrzymanie kurii biskupiej i seminarium duchownego w Elblągu, ubezpieczenie kościoła,  śmieci na cmentarzu, prąd elektryczny, pracę przy kaplicy na cmentarzu: klejenie styropianu robocizna, materiały, daszek nad wejściem: materiał, prace dekarskie, konstrukcja metalowa do prospektu organowego w kościele, materiał z malowaniem proszkowym i robocizna. Dziękuje wszystkim osobom, które przyszły z pomocą fizyczną i finansową. Proszę o ofiary na tacę w przyszłą niedzielę z przeznaczeniem na prace inwestycyjno budowlane. Za zrozumienie serdeczne Bóg zapłać.

18. Parafia posiada konto w banku, na które, jeśli ktoś uzna za stosowne można wpłacać darowizny pieniężne na cele inwestycyjne z dopiskiem – na cele kultu religijnego. Wszelkie darowizny można odliczać od podatku.

19. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej, a szczególnie „Gościa Niedzielnego” w cenie 5.00zł. Zachęcamy do lektury!

20. Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych.

21. Obowiązkowe zajęcia dodatkowe dla dzieci:
Moja koleżanka nauczycielka została ostatnio zapytana przez jedną z mam:
- Na jakie zajęcia dodatkowe zapisać dziecko od nowego roku?
- Dwa razy w tygodniu godzina gotowania z mamą w kuchni i dwa razy w tygodniu godzina majsterkowania z tatą w garażu. I proszę to sobie wpisać w wasz tygodniowy grafik, a potem przestrzegać tak, jakbyście państwo za to płacili – brzmiała odpowiedź.
Czy w ogóle jakoś to komentować? Coraz częściej spotykam ludzi, którzy mają więcej pieniędzy niż czasu dla swoich dzieci.

22. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia.

23. W ostatnim okresie Pan Bóg powołał do siebie śp. Antoniego Jurkiewicz z Sadlinek, l. 67, w Jego intencji: Wieczny odpoczynek racz Mu dać. Panie…