Parafia sadlinki

Parafia rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Sadlinkach

 

Ogłoszenia parafialne na Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa  27.12.2020

 

1. Dziękuje serdecznie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę, dziękuję za ofiarę na świece, w tym tygodniu zapraszam p. Katarzynę Grzywińską, Małgorzatę Becker, Ewę Wiśniewską.

2. Dziękuje serdecznie za pomoc w przygotowaniu Uroczystości Bożego Narodzenia, dziękuje za światełko pokoju z Betlejem, jak co roku przynoszone przez naszych harcerzy, wszystkim osobom zaangażowanym bardzo serdecznie dziękuje.

3. Pracowników przedszkola w Sadlinkach dziękuje za ubranie swojej choinki.

4. Dziękuje serdecznie p. Elżbiecie Krajewskiej, wójta Gminy Sadlinki, za oświetlenie ulic w Sadlinkach z racji pasterki o godz. 24.00, serdeczne Bóg zapłać.

5. Dziękuje serdecznie p. Grażynie Bukalskiej za dbałość o obrusy ołtarzowe, serdeczne Bóg zapłać…

6. W tym tygodniu wspominamy: jutro święto świętych Młodzianków, męczenników, w  czwartek ostatni dzień starego roku 2020. Po Mszy św. o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo dziękczynno – błagalne, zapraszam.

7. W piątek, 1 stycznia nowego roku 2021, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to święto nakazane, dlatego Msze św. o godz. 9.30 i 11.30 oraz o godz. 17.00, szczególnie dla bawiących się do białego rana, zapraszam.

8. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca, z racji, że przypada on 1 stycznia do chorych udam się wyjątkowo w godz. rannych w czwartek, 31 grudnia. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą św., a po Mszy św. o godz. 17.00 wystawienie najświętszego sakramentu i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

9. Z racji I soboty miesiąca, oddając cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny wspólny różaniec o godz. 16.30, następnie Msza św. i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny po Mszy św. o godz. 17.00.

10. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca, wystawienie Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy św., a po Mszy św. o godz. 9.30 zmiana tajemnic Żywego Różańca, zapraszam.

11. Odpowiadając na zapytanie parafian o wizytę duszpasterską zwaną kolędą odpowiadam, że ze względu na stan epidemiczny kolęda w sposób tradycyjny nie może się odbyć, ale jeśli ktoś z parafian będzie miał takie życzenie, aby pobłogosławić mieszkanie, to proszę o zgłoszenie osobiste w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie.

Ewentualny porządek kolędy będzie ustalany na bieżąco, w tym tygodniu Białki.

12. Ale niezależnie od możliwości przyjęcia kolędy proszę jak co roku podpisać drzwi swoich domów, jak to czyniliśmy co roku z racji kolędy:

C†M†B – symbol wypisywany z okazji uroczystości święta Trzech Króli, który pojawia się na drzwiach mieszkań. Oznacza błogosławieństwo dla domu i jego ochronę przed złem.

Powstanie napisu jest nawiązaniem do pierwszych liter łacińskiego zdania Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu)

W wieku XVIII upowszechnił się w kościele katolickim w dzień Objawienia Pańskiego, oprócz święcenia złota i kadzidła, także zwyczaj święcenia kredy, którą to kredą oznaczano drzwi wejściowe domów katolickich. W zwyczaju tym można również dopatrywać się analogii i kontynuacji tradycji ze Starego Testamentu (Wj 12,1n), gdzie nakazano znaczyć domy krwią baranka, aby uniknąć potępienia i kary bożej.

Obecnie wypisywanie napisu C†M†B odbywa się z okazji wizyty duszpasterskiej w domach parafian. Czasami wpisywana jest wersja K+M+B, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB. Przyczyną błędu jest legenda o "trzech królach", która pojawiła się w średniowieczu i stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców – Kacper, Melchior i Baltazar.

Bibliografia - Mały słownik liturgiczny, Rupert Berger, Poznań, 1990

13. Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych.

14. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia.

15. W ostatnim okresie Pan Bóg powołał do siebie śp. Bolesława Stankiewicz z Sadlinek, l. 69, w Jego intencji: Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…