Ogłoszenia parafialne na 4 niedzielę adwentu, rok B                                                       24.12.23

1. Dziękuje serdecznie rodzicom dzieci komunijnych za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę, w tym tygodniu zapraszam p. Joannę Pomianowską, Wandę Michalską, Agnieszkę Ogińską.

1. Dziękuję serdecznie za ufundowanie choinek do kościoła i przy kapliczce p. Jarosławowi Gutmańskiemu i rodzicom dzieci komunijnych, a również dziękuję rodzicom dzieci komunijnych za ustawienie choinek i ich ubranie jak również dziękuję za zbudowanie w tym roku żłóbka wraz z całym wyposażeniem, serdeczne Bóg zapłać.

1. Pani dyrektor i pracowników Przedszkola Publicznego w Sadlinkach dziękuje za ubranie swojej choinki, która zawsze jest ustawiona przy ambonie, serdeczne Bóg zapłać.

1. Dziękuje serdecznie p. Grażynie Bukalskiej za dbałość o obrusy ołtarzowe, serdeczne Bóg zapłać…

1. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszam uczniów klas ósmych szkół podstawowych na kolejne spotkanie przygotowujące do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.

1. W zakrystii można nabywać opłatki na stół wigilijny. Ofiary składane z tej okazji przeznaczamy na rachunki za ogrzewanie kościoła, za ofiary serdeczne Bóg zapłać.

1. Dzisiaj wigilia Bożego Narodzenia. Zachęcam do godnego przeżycia Wigilii: do zachowania takich zwyczajów jak łamanie się opłatkiem, wspólna modlitwa, czytanie perykopy ewangelicznej, śpiew kolęd, spożywanie potraw postnych.

1. Okres Bożego Narodzenia rozpoczniemy Pasterką.

Dla dzieci i osób starszych o godz. 22.00, a dla wszystkich pozostałych o godz. 24.00. Podczas tych Mszy św. symbolicznie złożymy deklarację przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego.

1. W poniedziałek, 25 grudnia, Uroczystość Bożego Narodzenia, I dzień świąteczny, Msze św. o godz. 9.30, 11.30 i wieczorna o godz. 17.00.

1. We wtorek, 26 grudnia II dzień świąteczny, święto św. Szczepana pierwszego męczennika, Msze św. o godz. 7.30, 9.30, 11.30. Nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Ofiary zbierane na tacę są przeznaczone na KUL.

1. Od środy do soboty Msze św. o godz. 17.00.

1. W tym tygodniu wspominamy: w środę święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w czwartek święto świętych Młodzianków, męczenników.

1. W związku z oktawa Narodzenia Pańskiego – jako proboszcz parafii udzielam wszystkim parafianom i gościom przebywającym na terenie naszej parafii dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i zabawy w najbliższy piątek.

Osoby, które skorzystają z tej dyspensy proszone są o odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach papieża Franciszka.

1. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywali święto Świętej Rodziny, a jednocześnie ostatni dzień roku kalendarzowego 2023. Zapraszam na nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne po Mszy Św. o godz. 17.00, w czasie którego odśpiewamy uroczyste Te Deum laudamus za mijający czas, za co w tym ostatnim dniu roku można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, zapraszam.

1. Zaplanujmy tak te świąteczne dni, by znaleźć chwilę na odwiedzenie naszej parafialnej świątyni i na indywidualną modlitwę i adorację przy żłóbku, na rodzinne śpiewanie kolęd.

1. Od środy pragnę rozpocząć wizytę duszpasterską, jest to moja dziesiąta kolęda. Proszę, aby w miarę możliwości, mogła być obecna cała rodzina, dzieci i młodzież szkolną proszę o przygotowanie zeszytów od religii.

1. Podczas kolędy proszę o opinię na temat funkcjonowania parafii i propozycji inwestycji w 2024r. Wszelkie ofiary składane z racji kolędy przeznaczone będą na dalsze pracę inwestycyjne i remontowe w naszej parafii. W pierwszej kolejności dokończenie balustrady na chórze i nowe ławki, a następnie skończenie prospektu organowego.

1. Bardzo proszę aby na kolędę przygotować krzyżyk, świeczki, wodę święconą.

1. Program wizyty duszpasterskiej:

W środę 27.12.2023 r., godz. 9.00, Białki – góry, od p. Małgorzaty Wesołowskiej do Tomasza Szczerba.
    W czwartek 28.12.2023 r., godz. 9.00 Białki, od Jarosława Gutmańskiego do Zbigniewa Oliwa.
    W piątek, 29.12.2023 r., godz. 9.00 Sadlinki, ul. Kwidzyńska przy Białkach i Białki – góry, od Cezarego Kiliszek do Kazimierza Malinowskiego.
    W sobotę 30.12.2023 r., godz. 9.00, Sadlinki, ul. Polna przy Białkach, Białki, od Piotra Kamińskiego do Mieczysława Szczerba.

Szczegółowy plan wywieszony jest w kruchcie kościoła.

1. Proszę na poszczególne dni w Białkach o zapewnienie samochodu na dojazd z kolędą.

1. Podczas kolędy noszę przy sobie zeszyt do zapisywania intencji mszalnych.

1. Jeżeli z różnych powodów rodzina jest nieobecna na kolędzie, a chciałaby abym pobłogosławił mieszkanie proszę o indywidualne umawianie się w zakrystii.

1. Tradycyjnie proszę podpisać drzwi swoich domów, jak to czyniliśmy co roku z racji kolędy:
    C†M†Bsymbol wypisywany z okazji uroczystości święta Trzech Króli, który pojawia się na drzwiach mieszkań z okazji wizyty duszpasterskiej. Oznacza błogosławieństwo dla domu i jego ochronę przed złem.
    Powstanie napisu jest nawiązaniem do pierwszych liter łacińskiego zdania Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć św. Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu).
    Czasami wpisywana jest wersja K+M+B, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB. Przyczyną błędu jest legenda o "trzech królach", która pojawiła się w średniowieczu i stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców – Kacper, Melchior i Baltazar.

1. Zachęcam do lektury katolickiej prasy. Przy wyjściu z kościoła nowy, podwójny  nr „Gościa Niedzielnego” w cenie 15 zł.. W dzisiejszym numerze polecam dodatek specjalny jakim jest audiobook zatytułowany „Narodziny Bożego Narodzenia”. Zachęcam do lektury! Czytajmy prasę katolicką, czytajmy książki.

1. Mamy już ogrzewamy kościół, proszę zamykać drzwi w czasie nabożeństw.

1. Wszystkim parafianom i miłym gościom życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Obchodzącym w tym tygodniu imieniny lub urodziny składam najserdeczniejsze życzenia.