Ogłoszenia parafialne na niedzielę Chrztu Pańskiego, rok B                       7.01.2024

1. Dziękuje serdecznie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę, dziękuję za ofiarę na świece, w tym tygodniu zapraszam p. Patrycję Leszman, Wandę Kogut, Marię Kupis.

1. Dziś w Święto Chrztu Pana Jezusa, kończy się okres Narodzenia Pańskiego, a kolędy możemy śpiewać do 2 lutego, rozpoczyna się czas zwykły w liturgii, który trwać będzie do wtorku 13 lutego przed Środą Popielcową.

1. Dzisiaj I niedziela miesiąca, wystawienie Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy św., wspólny różaniec o godz. 9.00, następnie Msza św. o godz. 9.30 i zmiana tajemnic Żywego Różańca, zapraszam.

1. Jutro Msza św. o godz. 8.00, od wtorku do soboty Msze św. o godz. 1700.

1. Za tydzień po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszam na spotkanie z rodzicami, których dzieci przygotowują się do przyjęcia I Komunii św.

1. Trwa wizyta duszpasterska w naszych domach, dziękuję za podejmowanie mnie po kolędzie. Podczas kolędy proszę o opinię na temat funkcjonowania parafii i propozycji inwestycji w 2024r. Wszelkie ofiary składane z racji kolędy przeznaczone będą na dalsze pracę inwestycyjne i remontowe w naszej parafii. W pierwszej kolejności dokończenie balustrady na chórze i nowe ławki, a następnie skończenie prospektu organowego oraz remont elewacji dzwonnicy przed kościołem.

1. Bardzo proszę aby na kolędę przygotować krzyżyk, świeczki, wodę święconą.

1. Program wizyty duszpasterskiej w Karpinach:

W poniedziałek, 8.01.2024, godz. 14.00 – od Henryka Romanowskiego do Stefanii Stromeckiej.

Proszę na poszczególne dni w Karpinach o zapewnienie samochodu na dojazd z kolędą.

Szczegółowy plan wywieszony jest w kruchcie kościoła.

1. Program wizyty duszpasterskiej w Olszanicy:

Wtorek – 9.01.2024 – godz. 9.00 – Olszanica od Grabowa – Dorota Drelich – Andrzej Kożyczkowski
    Środa – 10.01.2024 – godz. 9.00 – Olszanica – Zygmunt Romanowski – Maria Durmaj
    Czwartek – 11.01.2024 – godz. 9.00 – Olszanica – piaski, Lech Hołda – Zuzanna Lubecka
    Piątek – 12.01.2024 – godz. 9.00 – Olszanica od Bronisławowa – Elżbieta Głodowicz – Dariusz Karaś
    Sobota – 13.01.2024 – godz. 9.00 – Olszanica od Bronisławowa – Krzysztof Lewandowski – Daniela Demkiewicz

1. Podczas kolędy noszę przy sobie zeszyt do zapisywania intencji mszalnych.

1. Jeżeli z różnych powodów rodzina jest nieobecna na kolędzie, a chciałaby abym pobłogosławił mieszkanie proszę o indywidualne umawianie się w zakrystii.

1. Tradycyjnie proszę podpisać drzwi swoich domów, jak to czyniliśmy co roku z racji kolędy: C†M†Bsymbol wypisywany z okazji uroczystości święta Trzech Króli, który pojawia się na drzwiach mieszkań z okazji wizyty duszpasterskiej. Oznacza błogosławieństwo dla domu i jego ochronę przed złem.
    Powstanie napisu jest nawiązaniem do pierwszych liter łacińskiego zdania Christus mansionem benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć św. Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu).Czasami wpisywana jest wersja K+M+B, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB. Przyczyną błędu jest legenda o "trzech królach", która pojawiła się w średniowieczu i stąd przyjęło się błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców – Kacper, Melchior i Baltazar.

1. Zakończyliśmy miesiąc grudzień, pragnę podać wydatki związane z funkcjonowaniem parafii: ofiary na utrzymanie kurii i seminarium duchownego, śmieci na cmentarzu, rachunki za prąd, zapłaciłem zaległe faktury za materiały budowlane w Olszanicy oraz za prace przy plantowaniu ziemi i kopaniu studni chłonnej.

Dziękuje wszystkim osobom, które przyszły z pomocą fizyczną i finansową. Proszę o ofiary na tacę w przyszłą niedzielę z przeznaczeniem na prace inwestycyjno budowlane. Za zrozumienie serdeczne Bóg zapłać.

1. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej, a szczególnie „Gościa Niedzielnego” w cenie 10zł, w którym ciekawe artykuły: o lekcjach religii w szkole, które są normą w wielu krajach Europy; o rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore – pierwszej europejskiej świątyni poświęconej Matce Bożej; a w dodatku diecezjalnym kalendarium najważniejszych wydarzeń minionego roku w diecezji elbląskiej. Zachęcam do lektury! Czytajmy prasę katolicką, czytajmy książki.

1. Wszystkim parafianom i miłym gościom życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Obchodzącym w tym tygodniu imieniny lub urodziny składam najserdeczniejsze życzenia.

1. W ostatnim okresie Pan Bóg powołał do siebie śp. Jerzego Kurek z Sadlinek, l. 74, w Jego intencji: Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…