Ogłoszenia parafialne na 4 niedzielę okresu zwykłego, rok B                  28.01.2024r

KOMUNIKAT BISKUPA ELBLĄSKIEGO

Drodzy Siostry i Bracia we wspólnocie Kościoła!

Kilka dni temu, to jest 25 stycznia 2024 r. Ojciec Święty Franciszek wyznaczył nowego nuncjusza do Republiki Zimbabwe w południowej Afryce. Swojego przedstawiciela do tego kraju ustanowił jednocześnie arcybiskupem. Nuncjuszem apostolskim i arcybiskupem został ksiądz prałat Janusz Urbańczyk, należący do duchowieństwa diecezji elbląskiej. Pochodzi on z parafii Krzyżanowo – Stare Pole na Żuławach Malborskich. Urodził się w 1967 roku. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Malborku i tu zdobył świadectwo maturalne. Studia teologiczne i przygotowanie do kapłaństwa odbywał w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r. w Elblągu. Po roku pracy na stanowisku kapelana biskupa elbląskiego podjął studia w Rzymie, na kierunku prawo kanoniczne, które uwieńczył doktoratem. Jednocześnie w Papieskiej Akademii Kościelnej przygotowywał się do służby w dyplomacji.

W 1997 r. rozpoczął pracę jako urzędnik w przedstawicielstwach Stolicy Apostolskiej w: Boliwii, Słowacji, Nowej Zelandii, Kenii, Słowenii, w Nowym Jorku oraz w Wiedniu. Działalność nuncjatur, czyli ambasad lub inaczej mówiąc poselstw papieskich, służy Kościołom lokalnym. Przyczynia się także sprawie pokoju w różnych częściach świata.

Wyróżnienie i nowe zadania, które Kościół stawia przed ks. prałatem Urbańczykiem, przyjmuję z radością. Święcenia biskupie są wstępnie planowane na kwiecień. Mają się odbyć w katedrze elbląskiej. Proszę o modlitwę w intencji arcybiskupa Janusza i misji, którą podejmuje.

+Jacek Jezierski, biskup elbląski, Elbląg, dn. 27 stycznia 2024

1. Dziękuje serdecznie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę, dziękuję za ofiarę na święcę, w tym tygodniu zapraszam p. Joannę Stelmach, Annę Stelmach, Annę Okulską.

1. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszam uczniów klas ósmych szkół podstawowych na kolejne spotkanie przygotowujące do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.

1. W tym tygodniu od poniedziałku do czwartku Msze św. o godz. 8.00, w piątek o 11.00 i 17.00, w sobotę Msza św. o godz. 16.00 i 17.00, zapraszam.

1. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca, w godz. rannych będę odwiedzał chorych, okazja do spowiedzi od godz. 10.30 oraz od godz. 16.30.

1. W piątek, 2 lutego obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, Matki Bożej Gromnicznej. Msze św. tego dnia w naszym kościele o godz. 11.00 i 17.00. Na każdej Mszy św. poświęcenie świec zwanych gromnicami. Ofiary składane na tacę są przeznaczone na klasztory klauzurowe, w naszej diecezji są to klasztory: sióstr klarysek i sióstr karmelitanek w Elblągu.

1. W piątek po Mszy św. o godz. 17.00 będzie rozbierana dekoracja świąteczna w naszym kościele, proszę szczególnie rodziców dzieci komunijnych o pomoc.

1. W sobotę, 3 lutego, wspomnienie św. Błażeja, patrona chorych na gardło.

1. Z racji I soboty miesiąca, oddając cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny wspólny różaniec o godz. 16.30, następnie Msza św. o godz. 17.00 i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

1. Za tydzień I niedziela miesiąca, zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy św. o godz. 9.30, i wystawienie Najświętszego sakramentu na wszystkich Mszach św., zapraszam.

1. Trwa wizyta duszpasterska w naszych domach, dziękuję za dotychczasowe życzliwe podejmowanie mnie po kolędzie i za ofiary składane przy okazji kolędy na rzecz naszej parafii. Podczas kolędy proszę o opinię na temat funkcjonowania parafii i propozycji inwestycji w 2024r. Wszelkie ofiary składane z racji kolędy przeznaczone będą na dalsze pracę inwestycyjne i remontowe w naszej parafii. W pierwszej kolejności dokończenie balustrady na chórze i nowe ławki, a następnie skończenie prospektu organowego oraz remont elewacji dzwonnicy przed kościołem oraz dokończenie elewacji kaplicy w Olszanicy.

1. Bardzo proszę aby na kolędę przygotować krzyżyk, świeczki, wodę święconą.

1. Program wizyty duszpasterskiej:

Poniedziałek, 29.01.2024 – godz. 15.00 – ul. Kasztanowa, ul. Jesionowa

Wtorek, 30.01.2024 – godz. 15.00 – ul. Jaśminowa, ul. Akacjowa

Środa, 31.01.2024 – godz. 15.00 – ul. Świerkowa, ul. Modrzewiowa, ul. Dębowa

Czwartek 1.02.2024 – godz. 15.00 – ul. Kalinowa, ul. Jaworowa

Sobota, 3.02.2024 – godz. 9.00 – ul. Robotnicza

Niedziela, 4.02.2024 – godz. 14.00 – ul. Brzozowa – domki

Szczegółowy plan wywieszony jest w kruchcie kościoła.

1. Podczas kolędy noszę przy sobie zeszyt do zapisywania intencji mszalnych.

1. Jeżeli z różnych powodów rodzina jest nieobecna na kolędzie, a chciałaby abym pobłogosławił mieszkanie proszę o indywidualne umawianie się w zakrystii.

1. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej, a szczególnie „Gościa Niedzielnego” w cenie 10zł, w którym ciekawe artykuły: m.in. pozytywnie o kolędzie, kiedy kolęda jest powszechnie krytykowana, świeccy katecheci zabierają głos w dyskusji o ograniczeniu lekcji religii w szkołach, oraz o tym czy warto rezygnować z zadawania uczniom pracy domowej? Zachęcam do lektury! Czytajmy prasę katolicką, czytajmy książki.

1. Wszystkim parafianom i miłym gościom życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Obchodzącym w tym tygodniu imieniny lub urodziny składam najserdeczniejsze życzenia.