Parafia sadlinki

Parafia rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Sadlinkach

 

Ogłoszenia parafialne na niedzielę Palmową, rok B 24.03.2024r

 

1. Dziękuje serdecznie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę, dziękuję za ofiarę na kwiaty do grobu pańskiego. Zakończyła miejscowość Olszanica, w tym tygodniu zaczyna miejscowość Karpiny, zapraszam p. Lucynę Żółkowską, Bogusławę Podgórską, Adriannę Głuchowską. Proszę aby w okresie Wielkiego Postu nie stawiać kwiatów przy ołtarzu.

 

2. Dziękuję dla p. Wójt Gminy Sadlinki p. Elżbiety Krajewskiej za zorganizowanie w naszym kościele koncertu muzyki pasyjnej, dziękuję również za ciasto dla artystów.

 

3. Dziękuję serdecznie za pomoc przy sprzątaniu terenu wokół kościoła parafialnego…

 

4. Dziękuję mieszkańcom Olszanicy za dbałość i czystość kaplicy w Olszanicy.

 

5. Dziękuję serdecznie dla rodziny p. Piskor za dekorację kwiatową przy kapliczce Matki Bożej przed kościołem.

 

6. W piątki Wielkiego Postu były zbierane ofiary na kwiaty do grobu pańskiego, za ofiary serdeczne Bóg zapłać. Ofiary można jeszcze składać do skrzyneczki w kruchcie kościoła.

 

7. Zachęcam i zapraszam do śpiewania w niedzielę Gorzkich Żali, w naszej parafii po Mszy św. o godz. 9.30.

 

8. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszam uczniów klas ósmych szkół podstawowych na kolejne spotkanie przygotowujące do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.

 

9. Trwa Kurs Przedmałżeński w naszej parafii, zapraszam narzeczonych na ostatnie spotkanie o godz. 16.00.

 

10. Zapraszam wszystkich do współpracy, którzy w jakikolwiek sposób chcieliby pomóc w przygotowaniu i w czasie przeżywania triduum paschalnego w naszej parafii.

 

11. Niedzielą Palmową rozpoczynamy w Kościele powszechnym szczególny czas bezpośredniego przygotowania do świąt paschalnych. Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Pańskiego do Jerozolimy. W Wielkim Tygodniu sprawuje Kościół zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa. Okres Wielkiego Postu trwa do Wielkiego Czwartku. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne, które trwa w Wielki Piątek i Wielką Sobotę i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

 

12. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Wspierajmy modlitwą tych, którzy walczą w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. To piękna inicjatywa towarzyszenia modlitwą przez dziewięć miesięcy dziecku, którego imię zna Pan Bóg. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypadająca 25 marca z powodu pierwszeństwa Wielkiego Tygodnia i Oktawy Wielkanocy w tym roku jest przeniesiona na poniedziałek 8 kwietnia. Ale zachęcam, aby już dziś pobrać ze stolika deklarację przystąpienia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego… a teraz te osoby, które pragną włączyć się w to dzieło niech w ciszy powtarzają za mną słowa deklaracji. Niech ten okres 9 miesięcy będzie w naszej parafii czasem szczególnej modlitwy w intencji przyszłych matek i dzieci zagrożonych niebezpieczeństwem nieurodzenia... 

 

13. W Wielki poniedziałek, wtorek oraz w środę okazja do spowiedzi przed Mszą św. od godz. 16.30.

 

14. W Wielką Środę 27 marca 2024 r., odbędzie się po raz kolejny na ulicach Sadlinek nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozpoczęcie o godz. 18.00 w kościele. Stamtąd, ulicami: Kwidzyńską na ul. Tartaczną, następnie ulicą Lipową, Akacjową na ul. Cisową, następnie ul. Świerkową, Dębowa na ul. Jaworową i następnie ul. Lipową i Kwidzyńską będziemy wędrować w stronę kościoła. Istotą nabożeństwa jest przypomnienie wędrówki Jezusa ulicami Jerozolimy w stronę wzgórza Ukrzyżowania.

Zapraszam do udziału w Drodze Krzyżowej, aby w ciszy wieczoru wraz z innymi spojrzeć raz jeszcze na własne życie w perspektywie krzyża Chrystusa i jego Zmartwychwstania. Zapraszam osoby chętne do niesienia krzyża i do czytania rozważań stacji Drogi Krzyżowej w środę do zakrystii…

 

15. Wielki Czwartek o godz. 10.00 Msza Krzyżma Świętego w Katedrze Elbląskiej pod przewodnictwem Ks. Bp Jacka Jezierskiego, podczas której nastąpi poświęcenie olejów do sakramentu chrztu św., Bierzmowania oraz sakramentu namaszczenia chorych.

 

16. W Wielki Czwartek o godz. 18.00 rozpoczniemy w naszej parafii Mszą św. Wieczerzy Pańskiej obchód Triduum Paschalnego. Jest to dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Pamiętajmy o tych wszystkich kapłanach, którzy posługiwali w naszej parafii. Po Mszy św. przejście do ciemnicy i adoracja prywatna do godz. 22.00. O godz. 21.00 śpiewane będą Gorzkie Żale z udziałem wszystkich parafian – jedna część. W tym czasie będzie także okazja do spowiedzi świętej.

 

17. Wielki Piątek adoracja prywatna Pana Jezusa w Ciemnicy od godz. 9.00 do godz. 18.00.

 

18. W Wielki Piątek kancelaria nie będzie czynna.

 

19. Na godz. 13.00 zapraszam na Drogę Krzyżową, jeśli pogoda będzie sprzyjać to aleją brzóz.

 

20. O godz. 18.00 rozpoczniemy Liturgią Słowa i adoracją krzyża obchód Męki Pańskiej. Po komunii św. przejście do Bożego Grobu i adoracja prywatna do godz. 22.00.

 

21. O godzinie 21.00 Gorzkie Żale z udziałem wszystkich parafian. W tym czasie będzie jeszcze okazja do odprawienia spowiedzi wielkanocnej.

 

22. W tym dniu kościół nie sprawuje Mszy św. Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie Go podczas uroczystych obrzędów wierni mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

23. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia.

 

24. Ofiary składane przy adoracji Krzyża przeznaczone są zawsze dla Stolicy Apostolskiej, na utrzymane grobu Pańskiego w Jerozolimie.

 

25. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej klęka się przed Krzyżem.

 

26. W Wielką Sobotę adoracja Pana Jezusa w Grobie od godz. 9.00 do godz. 22.00.

 

27. Poświęcenie pokarmów wielkanocnych: w kościele parafialnym w Sadlinkach o godz. 10.00, 11.00 i 12.00, w Karpinach o godz. 12.30 i w Olszanicy o godz. 13.00.

 

28. Dodatkowe miejsca parkingowe w Wielką Sobotę i w Niedzielę Wielkanocną będą jak zawsze na cmentarzu. Proszę nie stawać samochodem w bramie wjazdowej.

 

29. O godz. 18.00 rozpoczniemy Liturgię Wigilii Paschalnej gromadząc się na zewnątrz świątyni przy ogniu. Po poświęceniu ognia procesyjne wejście do Kościoła z zapalonym Paschałem, dlatego proszę w tym dniu przynieśmy świece, aby odnowić przyrzeczenia chrztu świętego.

 

30. Za tydzień w niedzielę z 30 na 31 marca zmieniamy czas na letni, śpimy godzinę krócej. Przestawiamy zegarki z 2.00 na 3.00. 

 

31. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, wystawienie najświętszego sakramentu od godz. 5.00, o godz. 6.00 procesja rezurekcyjna aleją brzóz, a następnie Msza św., Tego dnia nie ma Mszy św. o g. 7.30, następna Msza św. o godz. 9.30, 11.30. Nie będzie Mszy św. o godz. 17.00.

 

32. Poniedziałek wielkanocny, Msze św. o godz. 7.30, 9.30 i 11.30. Nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Ofiary na tacę są przeznaczone na Katolicki Uniwersytet Lubelski.

 

33. Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych.

 

34. Związek małżeński zamierzają zawrzeć następujące osoby:

Zapowiedź I:

Michał Klapka, kawaler, Karpiny, loco

Karolina Kobyłko, panna, Karpiny, loco

Ktokolwiek wie o przeszkodach do zawarcia małżeństwa pomiędzy narzeczonymi proszony jest o kontakt z księdzem proboszczem.

 

35. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej, a szczególnie „Gościa Niedzielnego” w cenie 10zł, w którym ciekawe artykuły: o Triduum Paschalnym czyli jak głęboko i duchowo przeżyć zbliżające się dni; o palmach, a zwłaszcza o tym jak weszły do tradycji chrześcijańskiej; a także wywiad z abp. Tadeuszem Wojdą – nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcam do lektury! Czytajmy prasę katolicką, czytajmy książki.

 

36. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia.

 

37. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w głębokie przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego…