1. Dziękuje za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę, w tym tygodniu zapraszam p. Dorotę Chojnacką, Barbarę Ramza, Beatę Chojnacką.
2. Dziękuje serdecznie p. Adamowi Zarzyckiemu, Janowi i Markowi Piskor za pomoc w pracach porządkowych wokół kościoła i przy plebanii, serdeczne Bóg zapłać.
3. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata podkreśla, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. Jest to ostatnia niedziela Roku Liturgicznego, ale również święto ministrantów, lektorów. Służbie liturgicznej, Panu kościelnemu, Panu szafarzowi eucharystii, dziękujemy za ich posługę w kościele i życzymy błogosławieństwa Bożego!
4. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszam uczniów klas pierwszych szkół średnich na kolejne spotkanie przygotowujące do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.
5. Dzisiaj po Mszach św. przez alumna z naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu będzie rozprowadzany kalendarz seminaryjny na nowy rok 2025, zachęcam do nabywania aby wesprzeć elbląskie seminarium duchowne w Olsztynie.
6. W tym tygodniu, w poniedziałek, 25 listopada przypada 92. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie. Wielki Głód na Ukrainie to jedna z najokrutniejszych zbrodni dokonanych przez reżim sowiecki. Jej kulminacja przypadła na lata 1932 – 1933. Ludobójstwo dokonane przez Rosję pochłonęło – wg różnych szacunków – od 3 do 10 mln ofiar, w tym również Polaków. Modlimy się za ofiary tego okrutnego ludobójstwa, a dla sprawców o przebaczenie Boże.
7. W rozpoczynającym się tygodniu wspominamy w liturgii: w poniedziałek – św. Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę, patronkę kolejarzy, którym życzymy błogosławieństwa, sił i zdrowia, oraz bł. Franciszkę Siedliską, w sobotę święto św. Andrzeja, apostoła, jednego z pierwszych, których powołał Jezus i który, gdy spotkał Chrystusa, podzielił się tą radosną wieścią ze swoim bratem, Szymonem Piotrem.
8. W ostatnim tygodniu listopada zapraszam na wypominki – modlitwę różańcową za naszych bliskich zmarłych od poniedziałku do soboty włącznie o godz. 16.30. A Msza św. gregoriańska – zbiorowa za naszych drogich zmarłych poleconych modlitwą Kościoła codziennie o godz. 17.00. Koperty z kartkami na wypominki i Msze św. gregoriańską – zbiorową za wszystkich naszych ukochanych zmarłych, można pobrać ze stoliczka przy wyjściu z kościoła, które po czytelnym wypisaniu proszę wrzucać do skrzyneczki przed ołtarzem.
9. Za tydzień I niedziela miesiąca, zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy św. o godz. 9.30, i wystawienie Najświętszego sakramentu na wszystkich Mszach św., zapraszam.
10. Za tydzień w niedzielę rozpoczynamy okres Adwentu, czyli czas przygotowania do Świąt Narodzenia Pańskiego. Już dziś zachęcam do podjęcia postanowień adwentowych, a także, na ile to będzie możliwe do udziału w Roratach, szczególnie dzieci z lampionami.
11. Rekolekcje adwentowe w naszej parafii odbędą się po 1 niedzieli Adwentu, tj. od 2 do 4 grudnia, poniedziałek, wtorek i środa, które wygłosi ks. Waldemar Maliszewski z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Cyganach. Proszę o modlitwę w intencji rekolekcji.
12. Od przyszłej niedzieli można nabywać opłatki na stół wigilijny. Ofiary składane z tej okazji przeznaczamy na rachunki za ogrzewanie kościoła, za ofiary serdeczne Bóg zapłać.
13. Również od przyszłej niedzieli zachęcam do nabywania świec Caritas, jako wigilijne dzieło pomocy dzieciom w cenie 15zł.
14. W okresie Adwentu będziemy przygotowywać się do przeżycia czasu Bożego Narodzenia. Wirtualna Choinka to nowa, skuteczna akcja wspierania potrzebujących. Organizowana od 2010 roku poprawiła los ok. 5.000 osób przez rozdysponowanie ponad 1.000 ton węgla i 10.500 prezentów dla dzieci. Nasi Darczyńcy sami wybierają preferowaną przez siebie formę pomocy oraz rodzinę lub osobę, którą pragną obdarzyć w okresie Bożego Narodzenia. Listę osób, do których kierowana jest pomoc przekazują wolontariusze, którzy doskonale znają rodziny i ich sytuację materialną. Są wśród nich tacy, którzy bezpośrednio pomagają wybranej rodzinie wyjść z biedy.
https://www.wirtualnachoinka.pl/
15. Zachęcam do zamawiania intencji mszalnych.
16. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej, a szczególnie „Gościa Niedzielnego” w cenie 10zł, w którym ciekawe artykuły: o władzy w Kościele, i czy ma ona związek z demokracją i czy papież jest monarchą absolutnym. Zachęcam do lektury! Czytajmy prasę katolicką, czytajmy książki.
17. Wielokrotnie w naszej parafii zbieraliśmy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, w tym roku również pragniemy włączyć się w akcję „Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci – Zostań Patronem Polskich Misjonarzy”. Zużyty sprzęt proszę przywozić na parking przed kościołem w piątek i w sobotę, 6 i 7 grudnia 2024 r., odbiór przez współpracującą firmę odbędzie się 7 grudnia 2024 r. do godz. 10.00. Dochód przeznaczony jest na misje. Więcej informacji na plakacie i ulotkach w przedsionku kościoła.
18. Mamy już ogrzewamy kościół, proszę zamykać drzwi w czasie nabożeństw.
19. Od jutra rozpoczną się prace przy chwilowym demontażu ołtarza głównego w naszym kościele parafialnym, w związku z koniecznymi pracami konserwatorskimi i restauratorskimi. Prace powinny zakończyć się do końca lutego 2025 r., o przebiegu prac będę na bieżąco informował.
Zakres prac konserwatorskich został określony przez Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, pismem z dnia 12 września 2017 r., który zwrócił uwagę na przywrócenia kolorystyki z epoki późnego baroku, choć ołtarz nie jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków ruchomych ze względu na jego przebudowę oraz kompilację zestawionych wtórnie elementów konstrukcyjnych i snycerskich, czyli dużą ingerencję w stan pierwotny obiektu sakralnego.
Mam nadzieję, że uda się określić przybliżony czas powstania ołtarza, może również jego wykonawcę, a może właściwe przeznaczenie, czyli kościół dla którego był wykonany.
Wg moich informacji został on ustawiony w kościele św. Wojciecha w Nebrowie Wielkim, który został wybudowany staraniem rodziny Domańskich w latach 1928 – 1931 r. W latach 40 XX wieku został przeniesiony do obecnego kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Nebrowie Wielkim, a w styczniu 1950 r. został przewieziony do kościoła w Sadlinkach.
A ołtarz pierwotny z kościoła z Sadlinek został wywieziony prawdopodobnie do Nebrowa Wielkiego, obecnie nie mam wiedzy gdzie się znajduję.
20. Wszystkim parafianom i miłym gościom życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia. Obchodzącym w tym tygodniu imieniny lub urodziny składam najserdeczniejsze życzenia.